Sakının : Bimeks online alışveriş !

E-TICARET

Teknoloji markası olmayı hedefleyen bir firmanın web sayfalarından yaptığım alışverişte başıma gelmeyen kalmadı. Şöyle ki iş yoğunluğu nedeniyle izin alıp gidip bimeksten ürünü almak yerine zamandan tasarruf için internetin nimetlerinden yararlanayım dedim. Demez olaydım !

Öncelikle bir ürün beğendiğim satın al butonuna tıkladım. Üyelik işlemleri penceresi açıldı üye oldum. Sonra ödeme sayfası açıldı.Kredi kartı bilgilerimi girdim 3D secure ile ödeme yapayım dedim. Sayfalar çalışmadı. İyi o zaman normal ödeme yapayım dedim bu sefer kredi kartımdan sipariş bedeli çekildi.

Birsüre sonra siparişlerim sayfasına baktım ki üyelik aktivasyonu bekleniyor yazıyor. Nasıl yani  dedim . Ben parasını ödedim ama ! Neyse email adresimi kontrol etim aktivasyon maili falan yok. Bimeks sayfalarında tekrar aktivasyon gönder diye bişi buldum . Aktivasyon emaili geldi üyeliği onaylaya bildik. Sonra bir email daha

Web sitemizden vermiş olduğunuz siparişiniz işleme alınmıştır.

Onay aşamasındaki siparişinizle ilgili olarak kredi kartınızın güvenliği için sipariş sırasında kullanmış olduğunuz kredi kart sahibine ait güncel hesap özeti veya bir adet (eletrik,su,telefon vb.) faturanın musterihizmetleri@bimeks.com.tr adresine gönderilmesini rica ederiz.

tam bir komedi. Kartın güvenliğimi kalmış be adam. Parayı çekmişsin zaten. Eyvallah deyip son ekstreyi gönderdim. Tabi bu arada kimlerle alışverişim var falan filan ekstredeki bütün şahsi bilgiler kredi kartımın güvenliği bahanesiyle 3. sahışlarla paylaşmak durumunda kaldım. Neyse saklımız gizlimi yok zaten deyip sineye çektik.Bir email daha

Tarafımıza göndermiş olduğunuz ekstre ulaşmıştır. Siparişiniz onaylanmıştır.Web sitesinden siparişinizi takip edebilirsiniz.Bilginize.

Şükür deyip şiparişin kargoya verildi mesajını beklemeye başladım. 1 saat hesabıma girdiğimde sipariş durumunda Kargoya Teslim Edildi yazıyor. Tamamdır heralde dedim. İyi de kargo takibi için bir numara ya da kargonuz şu zaman teslim edilecek şeklinde bir bilgi aradım yok.  Hiçbirşey yazmamışlar.Bunun üzerine kargo durumu ile ilgili müşteri hizmetlerine bir sürü email gönderdim. Hiçbirine cevap verilmedi. En son durumu şikayet olarak bildirince

  Tarafımıza göndermiş olduğunuz mail ilgili birimlere iletilmiştir.

şeklinde bir geri dönüş aldım. Eksik olmayın dedim içimden.

Yani diyorlar ki otur evinde bekle artık ne zaman gelirse. Sonuçta evde kimse olmadığı bir zamanda kargo gelmiş not bırakıp gitmişler. Geldik sizi bulamadık bizi şu numaradan arayın diye.  Hemen aradık. Şans ki kargocuyu eve yakın bir yerdeyken yakalayabildik. Sonuçta ürünü teslim aldık.

Diğer taraftan kargoyu teslim aldım ya bimeks.com.tr den üye sayfama girip şipariş durumuna bir bakayım dedim. Durum hala

Kargoya Teslim Edildi

görünüyor.

Dur şu müşteri hizmetlerine bir email daha yazayım da Kargo Teslim Edildiğini bilsinler bari… Anladım ki bimeks satış anlaşmasını  sanki kargo ile yapmışcasına ürün müşteriye ulaşmış ulaşmamış hiiiç umurlarında değil. Nasılsa paralarını peşinen almışlar.

Bimeks Teknolojinin kalbi burada atıyor diyorsunda web üzerinden alışveriş işinde bence bu işi  yapma daha iyi. Değerli ziyaretçi sizlere tavsiyem ben uğraştım siz uğraşmayın canınızın sıkılmasını istemiyorsanız Bimeks.com.tr üzerinden online alışveriş yapmayın!

Saygılarımla,

Zamansız

 

 

Comments are closed.